Foto: Pixabay (pexels.com)

Minu praktika nagu ka paljude teiste praktika täna on peatunud. Kuna Vabaharidusliit ei toeta etkel online õppe läbiviimist ja eks neil ole oma tingimused ju vaja täita, mis on mõistetav, siis jääb minu praktika hetkel pausile. Üsna kummaline olukord. Kuidas kirjeldada oma praktikat ja analüüsida ennast, kui protsess jääb minu jaoks poolikuks?

See on üsna mõtlemapanev olukord ka üldisemalt haridusmaastikul. Olen põhitöökohaga tööl põhikoolis ja täna peame toimetama veebikeskondade kaudu ja toetama õpilasi koduõppima. Võib olla alguse segadus toob selgust, aga selleks puhuks kui aus olla mul plaani F valmis polnud 🙂

Ma ei ole veel saanud vastust koolitatavatelt, aga päris kindel on see, et suvel ei ole mitte kellegil soovi koolitust jätkata, seega kui mina koolitajana saan teostada koolitust maikuus osaliselt (mis ei olnud minu plaan, sest lõpetades ülikooli sooviksin keskenduda eksami ettevalmistamisele), siis mingi osa tuleb sellest ikkagi lükata sügisesse. Mina olen selleks valmis, aga kui paljud koolitusel osalejad selleks valmis on  – see juba iseasi. Mis saab siis sellest koolitusest, kui osalejad ei ole nõus sügisesse pikendama?

Me võiksime selles olukorras muidugi näha ühte põnevat praktika olukorra muutust ja suuri võimalusi, aga tuleb tõdeda, et kõik ei sõltu siinkohal koolitajast ega isegi koolituse tellijast. On meist suurem süsteem, mis peab saama oma rattad kenasti õlitatud ja õigel suunal edasi liikuma.

Ma olen ise ka ju elukestev õppija ja ülikooli näitel näen hetke olukorras lahendusi ja võimalusi. Me oleme selles olukorras kõik koos. Mis mind lohutab on see, et praktika läbimist see ülikooli mõttes ei takista, sest vajalikud koolitustunnid on kuhjaga üle ja materjali analüüsimiseks väga palju. Küll aga koolitajana tunnen, et asi jääb minu jaoks poolikuks. Mõtlema paneb ka see, kui paljud asjad on omavahel ühendatud. Mitme inimese praktika võib täna olla ohus, aga lahendusi peaks ikka proovima leida kõikide osapooltega arvestades. Milline vägev kogemus kas pole?

Oleme hetkel vaatel ja ootel – aeg näitab, mis saab edasi. Praegu panen aga juba ette valmistatud online koolitusmaterjalid ootele. Vähemalt on vajadusel kohe midagi võtta.